DEJA kā LABIZJŪTAS atjaunošanas avots
“Dejas daba pēc būtības ir terapeitiska, jo tā izmanto cilvēka veselumu: fizisko Es, radošo Es, darbības/izpausmes Es, un emocionālo Es." /Sharon Chaiklin/
"Lai uzlabotu bērnu labizjūtu, ir nepieciešams būt ar viņiem kopā sistēmiskā, uzmanīgā, un mīlošā veidā, kas nozīmē pilnībā būt klātesošiem un iekļaut vecākus, skolotājus, ģimenes un vidi, lai palīdzētu bērniem izteikt savu identitāti autonomi, sākotnēji neverbālā un vēlāk verbālā veidā. Tiem, kuri strādā bērnu labizjūtas veicināšanas jomās, ir jāsaprot, ka ķermenis ir lielākais domāšanas orgāns bērniem, kas izjūt pasauli ar savu ķermeni. Šāda fiziskā pieredze bieži vien ir saistīta ar spēli, kas var veicināt bērna labizjūtas sajūtu, un ar deju, kas var dot bērnam iespēju izteikt instinktus, vajadzības un sajūtas saistībā ar citiem". / M.Stueck & A.Villegas/
Oksfordas DEJAS un LABIZJŪTAS rokasgrāmatā deja un ar to saistītās kustību prakses tiek aplūkotas no neirozinātnes, veselības, sabiedrības un izglītības perspektīvas, kā arī no psiholoģijas un socioloģijas viedokļiem, lai veicinātu izpratni par dejas un labizjūtas/veselības saistību. Tā ir unikāla 1000 lappušu liela grāmata, kurā devumu ir snieguši vairāk kā 90 autori no visas pasaules un kurā tiek apskatīts plašs deju spektrs - no modernās un mūsdienu dejas līdz BIODANZA un citām autentiskas kustības praksēm.
Grāmatā ir ietverts arī Veselīgas Izglītības centra pamatlicēja, profesora Markusa Štuka un Dr.Psych. Alehandras Villegas zinātniskais raksts "Pētījumos pamatotās BIODANZA programmas bērniem (TANZPRO-Biodanza) skolās un bērnudārzos - daži efekti uz psiholoģiju, fizioloģiju, hormoniem un imūnsistēmu", kurā autpri ir apkopojuši dažādu pētījumu rezultātus.
Raksta autori uzsver, ka kortizola un testesterona līmeņu samazināšanās pēc nodarbībām visdrīzāk norāda uz relaksācijas izjūtas paaugstināšanos, kas ir saistīta ar augstāku jūtīgumu un spēju izbaudīt savstarpēju kontaktu. Kā arī stresa hormona kortizola līmeņa samazināšanās ir saistīta ar emocijām, kas ir saistītas ar labizjūtu, un atbilst zemākiem trauksmes un stresa rādītājiem.
Tādējādi, autori iesaka izmantot TANZPRO-Biodanza programmu bērniem kā stresa samazināšanas vai profilakses intervenci, lai veicinātu bērniem labizjūtu, un uzlabotu bērniem empātijas spēju.
Par iespēju apgūt Tanzpro-Biodanza® metodi var izlasīt šeit.
Vineta Grīvza, psihologs, Veselīgas izglītības centra domubiedre
www.biodanza-vineta.lv